Zökkenőmentes gépjármű adásvétel – Mire kell figyelni az adásvételi szerződés kitöltésekor?

gépjármű adásvétel

Használt autót vásárolni izgalmas, de egyben felelősségteljes folyamat is, melynek során különösen nagy szerepet kap a megfelelően kitöltött adásvételi szerződés, ami az eladó és a vevő jogainak, illetve kötelezettségeinek biztosítéka. Elég egy apró hiányosság vagy hiba ahhoz, hogy a későbbiek során például tulajdonjogi vita alakuljon ki, esetleg bírság kiszabására kerüljön sor. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy melyek a legfontosabb tudnivalók a későbbi kellemetlenségek elkerüléséhez.

Sokak számára csupán egy kötelező adminisztrációs folyamat a gépjármű adásvételi szerződésének kitöltése, azonban ez a dokumentum, megfelelően elkészítve, számos kellemetlenségtől megóvhatja az eladót és a vevőt egyaránt.

Mikor kell gépjármű adásvételi szerződést készíteni?

Gépjármű adásvételi szerződés készítésére akkor van szükség, amikor a jármű egy meghatározott vételár fejében másik tulajdonoshoz kerül. Mivel visszterhes vagyonátruházásról van szó, abban az esetben is szigorúan dokumentálni kell az ügyletet, ha az rokonok, illetve ismerősök között történik. Egyedül ajándékozás esetén nem kell adásvételi szerződés, ugyanis ilyenkor ajándékozási szerződést kell kötni.

Fontos tudni, hogy nemcsak autók, de motorkerékpárok, sőt, még segédmotoros kerékpárok adásvételénél is szükséges szerződést készíteni. A segédmotoros kerékpárok esetében azért is igen lényeges, hogy az adásvétel szerződésben legyen rögzítve, mert ezek a járművek központilag nincsenek nyilvántartva, ilyen formán a tulajdonjog kizárólag adásvételi szerződéssel igazolható.

Az adásvételi szerződés tartalma

Az adásvételi szerződés tartalmi követelményei egyaránt védik az eladót és a vevőt. A szerződésben szerepelnie kell a szerződő felek személyes adatainak, az adásvétel óra és perc pontosságú dátumának, az adásvétel tárgyát képező jármű adatainak (alvázszám, motorszám, gyártási év, típus), a megállapodott vételárnak, valamint a jármű átadás-átvételéhez kapcsolódó részleteknek. A jármű ismert hiányosságait vagy hibáit is fel kell tüntetni a szerződés megjegyzés rovatában.

Amennyiben a vevő előleget vagy foglalót fizetett korábban, ezt a tényt szintén szerepeltetni kell a szerződésben. Az előleg, illetve a foglaló összegét a vételárból, értelemszerűen, le kell vonni. Ezzel kapcsolatban lényeges tudnivaló, hogy előleg fizetése esetén az előleg összege a vevőnek visszajár akkor, ha az adásvétel bármilyen oknál fogva meghiúsul. Foglaló esetében azonban, amennyiben az adásvétel az eladónak felróható okból kifolyólag nem jön létre, a foglaló összegének kétszerese jár vissza a vevőnek, amennyiben viszont a vevő lép vissza az adásvételtől, a foglalót az eladó megtarthatja.

Az adásvételi szerződést négy példányban szükséges elkészíteni, az eladó és a vevő aláírásán túl pedig két tanúnak kell hitelesítenie ahhoz, hogy teljes bizonyító erejű magánokirattá váljon, vagy ügyvéd ellenjegyzése szükséges az érvényességhez.

Mi történik az adásvételi szerződés aláírásakor, és milyen kötelezettsége keletkezik a szerződő feleknek?

Semmi esetre sem szabad elsietni az adásvételi szerződés aláírását. Amennyiben bármelyik fél hiányosan tölti ki a rá vonatkozó adatokat, illetve sietteti az ügylet folyamatát, az gyanúra adhat okot. A szerződés négy példányának kitöltése, aláírása és a tanúk hitelesítése után az eladó átadja a jármű okmányait és kulcsait a vevő részére. Az új tulajdonosnak vagy üzembentartónak ezt követően meg kell kötnie a jármű kötelező biztosítását, mivel az adásvétel pillanatától kezdve rendelkeznie kell a gépjárműnek kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással. A tulajdonosváltás bejelentésére mindkét félnek 15 nap áll rendelkezésére, az eladó ezt online is elintézheti.

Mikor segíthet az adásvételi szerződés?

Sajnálatos módon nem ritkák a visszaélések és az átverések a használt autók piacán, azonban ezek a cselekmények kivédhetők egy megfelelően elkészített gépjármű adásvételi szerződéssel. Alapvető fontosságú, hogy adásvételi szerződést nem szabad aláírni abban az esetben, ha bármelyik fél sürgetve vagy fenyegetve érzi magát az ügylet során. Ilyen esetben a feleknek joguk van az elállásra. Az ilyen helyzetekre való tekintettel célszerű az adásvételt semleges, külső helyszínen lebonyolítani, ahova érdemes kísérővel érkezni. Fontos tudni, hogy a hiányosan kitöltött adásvételi szerződés nem érvényes, így, ha az egyik fél nem, vagy hiányosan tölti ki a rá vonatkozó adatokat, a másik fél ragaszkodjon a pontos kitöltéshez.

Amennyiben a jármű új tulajdonosa elmulasztotta a tulajdonosváltozást időben bejelenteni, és ezért a régi tulajdonos részére közigazgatási bírságot szabnak ki, az adásvételi szerződéssel igazolható a tulajdonosváltás ténye. Lényeges még az adásvétel során pontosan rögzíteni a jármű kilométerórájának állását, ugyanis ez is döntő fontosságú lehet egy vitás esetben.

Az adásvételi szerződés megkötéséhez elővigyázatosság és pontosság szükséges

A zökkenőmentes tulajdonosváltáshoz elengedhetetlen a gépjármű adásvételi szerződés helyes kitöltése, amihez szükség esetén érdemes szakértő segítségét kérni. Megfelelő elővigyázatossággal és a szerződés pontos kitöltésével nagy eséllyel elkerülhetők a későbbi kellemetlenségek és viták.