Világszerte kötelező a gépjárműtulajdonosoknak gépjármű-felelősségbiztosítást kötniük, e gyakorlat alól hazánk sem kivétel. A kötelező biztosítás mellett egyéb lehetőségek is rendelkezésre állnak a biztosítási piacon – ide tartoznak például a különféle kiegészítő biztosítások és szolgáltatások is –, amelyek a különböző igények kielégítésére szolgálnak.
A gépjármű-biztosítások, akár a kötelező-felelősségbiztosítás, akár a casco, a harmadik felet és az autóst egyaránt védik.
KGFB
A KGFB-t, azaz a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást, mint az a nevéből is kitűnik, kötelező megkötni minden gépjármű részére, ezt törvény írja elő. A biztosítás célja, hogy a harmadik félnek okozott károkat fedezze, azaz amikor egy autós hibájából baleset történik, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás fedezi azokat a károkat, amelyek a másik autós járművében, vagyontárgyaiban vagy éppen a személyében keletkeztek. A kártérítési limiteket törvény szabályozza. A biztosítás díja sok tényezőtől függ, például a tulajdonos korától, vezetési múltjától és lakóhelyétől, valamint a jármű típusától. Évente lehetőség van biztosítási díjkalkulációra, melynek során biztosítót lehet váltani, ennek következtében pedig a biztosítás költsége lecsökkenhet. A kötelező biztosítás hiánya esetén súlyos bírságra lehet számítani.
Casco
Casco biztosítást kötni nem kötelező, azonban az általa nyújtott védelem saját autót ért kár esetén jelentős, így érdemes fontolóra venni a megkötését. A védelem a balesetek mellett a természeti csapásokra, illetve lopás esetére is vonatkozik. A casco díja elsősorban a jármű korától és típusától függ, de befolyásolja az üzembentartó lakóhelye, a vállalt önrész mértéke, a díjfizetés módja (csekk vagy átutalás), valamint a díjfizetés gyakorisága (havi, negyedéves, éves) is. A részleges casco meghatározott károkra (például lopás) nyújt fedezetet, míg a teljes körű casco baleset, elemi kár, rongálás és lopás esetén is védelmet nyújt.
Kiegészítő biztosítások és kiegészítő szolgáltatások
Számos kiegészítő biztosítás, valamint szolgáltatás között lehet válogatni a biztosítási termékek piacán, és ezek a biztosítások többnyire jól személyre is szabhatók. Az utasbiztosítás a járműben utazók sérülése vagy haláleset esetén nyújt kártérítést. A kármentességi védelem a hosszú időn át balesetmentesen vezetők számára nyújt kedvezménymegóvó védelmet kisebb baleset esetén. A jogvédelmi szolgáltatás vitás helyzetben vehető igénybe, például vitatott kártérítési igények során. Az assistance szolgáltatás baleset vagy műszaki hiba következtében szükséges helyszíni javításban, autómentésben vagy akár csereautó biztosításában nyújt segítséget.
Mire kell figyelni biztosítóváltás során?
Az éves biztosítási évforduló alkalmával a gépjármű-tulajdonosoknak lehetőségük nyílik másik biztosító választására. A biztosítóváltást megelőzően célszerű a különböző biztosítók ajánlatait összehasonlítani, és az összehasonlítás során érdemes a díjakon felül a szolgáltatások körét is áttanulmányozni, ugyanis az alacsony biztosítási díjú termékek többnyire kevesebb szolgáltatást foglalnak magukban. Érdemes továbbá megnézni, hogy az adott biztosítónak milyen kárügyintézési gyakorlata van, mennyire hatékony és gyors a társaságnál a kárrendezés. Sok biztosítótársaság kínál különböző kedvezményeket, ezekre is érdemes odafigyelni.
Közlekedés biztosítás nélkül
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás nélküli közlekedés súlyos pénzbüntetéssel jár. Amennyiben a biztosítás nélkül közlekedő járművel balesetet okoznak, az okozott kárért teljes mértékben a balesetet okozó jármű a felelős, amelyet adott esetben akár a forgalomból is kivonhatnak.