A kánikula a járműveket is megviseli, a szélsőséges hőmérsékletek egy gépnek sem tesznek jót. Mivel napjainkban hazánkat sem kíméli a forróság a nyári időszakban, fontos, hogy megfelelő óvintézkedésekkel a gépjárművek is védve legyenek a forró napokon.
A járművek túlmelegedésének kockázata jelentősen csökkenthető, ha az autósok szem előtt tartanak néhány szabályt.
Parkolás és napellenzők
Az első és legkézenfekvőbb szabály, hogy ha mód van rá, a jármű mindig árnyékban álljon, hosszabb ideig soha ne legyen a tűző napon. Ez nemcsak az utastér hőmérséklete miatt fontos, hanem azért is, mert hosszútávon a magas hő hatására a belső bőrfelületek megrepedhetnek, és az autó fényezése, illetve műanyag alkatrészei is tönkre mehetnek. Az utastér hőmérséklete szempontjából a résnyire nyitva hagyott ablakok jelenthetnek megoldást abban az esetben, ha az árnyékban parkolás semmiképpen sem megoldható. Résnyire lehúzott ablakok mellett még a tűző napon hagyott járműben sem lesz annyira elviselhetetlen a forróság, mint teljesen felhúzott ablakok mellett. Ez nem jelenti azt azonban, hogy ha le vannak húzva az ablakok, nyugodt szívvel hagyhatók az autóban gyermekek vagy háziállatok. Parkoló gépjárműben, kiváltképpen a nyári időszakban, sem gyermeket, sem háziállatot nem szabad hagyni, még pár percre sem, árnyékban parkoló autóban sem!
A napellenzők használata rendkívül hasznos, mivel fényvisszaverő hatásuk következtében a járművet hűvösebben tartják. Tűző napon történő parkolás esetén, napellenzőt használva, az utastér hőmérséklete akár 25%-kal alacsonyabban tartható.
Hosszabb ideje parkoló autóba kánikula idején nem szabad rögtön beülni, és nemcsak a kellemetlen hőérzet miatt, hanem azért is, mert a forróság akár szédülést is okozhat, ami főleg vezetés közben igen veszélyes lehet. Indulás előtt ki kell nyitni az összes ajtót, és ha van légkondicionáló berendezés, be kell kapcsolni. Indulást követően még néhány percig nyitva kell hagyni az ablakokat, így távozni tud a forró levegő. Amikor a klíma már hideg levegőt fúj, az ablakokat fel lehet húzni.
Klíma és gumiabroncsok
Rendkívül fontos, hogy még a meleg időszak beköszöntése előtt legyen ellenőrizve az autó légkondicionáló berendezése. A koszos légszűrő, az eltömődött szellőzők, illetve a hibás hőfokszabályzó nemcsak a komfortérzetet veszélyezteti, de az egészséget is.
Lényeges a gumiabroncsok nyomását is figyelemmel kísérni, mivel a nagy melegben emelkedő nyomás akár durrdefekthez is vezethet. Nem árt tisztában lenni vele, hogy 10 °C-onként 0,1 barral nő a gumiabroncsok nyomása az álló helyzetben lévő autók esetében is. Fontos, hogy a jármű gumiabroncsainak nyomása minden esetben a gyártó által ajánlottaknak megfelelő legyen. A futófelület mélysége is legyen rendszeresen ellenőrizve, mivel a hőség következtében szakadás, kopás is előfordulhat, ami balesetveszélyes helyzeteket teremthet.
Különböző folyadékok és akkumulátor
A hűtőfolyadék megfelelő szinten tartása is fontos, mivel a kinti hőség következtében a motor gyorsabban felmelegedhet. A tömlőket is célszerű átvizsgálni, így elkerülhető a folyadékszivárgás.
A nagy melegben ajánlott időben motorolajat cserélni, hogy az a meleg időszak végéig megfelelő legyen, és tanácsos a kormány-, a sebváltó-, valamint a fékfolyadékokat is ellenőrizni.
Tévhit, hogy az akkumulátor állapotára kizárólag a hideg idő van hatással, az extrém magas hőmérséklet ugyanis szintén okozhat zavart a működésében. Érdemes ezért azt is szervizelni hőség idején.