Mire kell figyelni egy új autó biztosításának megkötésekor?

biztosítás új autóra

Új autó vásárlása esetén az autószalonok és autókereskedések munkatársai az átírástól kezdve a forgalomba helyezésen át a biztosítás megkötéséig mindenben segítséget nyújtanak. Nem árt azonban tisztában lenni azzal, hogy a szalonok és kereskedések általában csak a velük kapcsolatban lévő biztosítótársaságok termékeit ajánlják a vásárlóknak. Ez azt jelenti, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a vevő a számára legkedvezőbb biztosítási ajánlatok közül választhatja ki a megfelelőt.

A kereskedők számára azért fontos, hogy minél előbb meg legyen kötve a biztosítás, mert anélkül nem lehetséges a jármű átírása, viszont a gépjármű-biztosítás bárhol és bármelyik biztosítónál megköthető. Erre való tekintettel érdemes körülnézni a biztosítótársaságok ajánlatai között.

Célszerű ehhez online biztosítási kalkulátort használni, ugyanis ezek a kalkulátorok általában a piacon fellelhető összes ajánlatot összehasonlítják. A díj kiszámításához, valamint a biztosítás megkötéséhez szükség lesz a gépjármű forgalmi engedélyében, illetve még nem forgalomba helyezett autó esetében az ajánlaton vagy számlán szereplő adatokra (például a gépjármű típusa, alvázszáma és össztömege). Fontos tudni, hogy forgalomba még nem helyezett jármű esetében, amennyiben az rendszámmal még nem rendelkezik, elvégezhető ugyan a díjkalkuláció, azonban utólag szükséges megadni a rendszámot és a forgalomba helyezés pontos dátumát. A kötelező biztosítás esetében nem baj, ha a tulajdonos a legolcsóbb ajánlatot választja, mivel a fedezet törvényileg szinte azonos minden biztosítónál. A biztosítási ajánlattal vagy kötvénnyel lehet a gépjárművet átíratni, ezért amennyiben a kereskedésben vagy az autószalonban intézik az átírást, ezt a dokumentumot feltétlenül át kell adni az ügyintézőnek.

Új autó esetében fontos a casco biztosítás

Egy új gépjármű több millió forintba kerül, ezért elengedhetetlen a teljes körű védelem, amely fedezetet nyújt nemcsak baleset vagy töréskár, de elemi károk vagy lopás esetén is. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással szemben, amelynél a fedezet törvényileg meghatározott, a teljes körű casco ajánlatok biztosítónként jelentősen eltérhetnek fedezetben is, valamint díjban és önrészben egyaránt. A casco esetében fontos, hogy az önrész, a kártérítési limitek, valamint a fedezetek megfelelőek legyenek. Fontos tudni, hogy magasabb önrész vállalásával alacsonyabb lesz a biztosítás díja, azonban, ha a járművet kár éri, a kártérítés összegét az önrésszel csökkentik, továbbá az önrész összegénél alacsonyabb összegű károk esetében a biztosító nem fizet. Jó tisztában lenni azzal is, hogy a biztosítók többsége kedvezményt ad akkor, ha a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást, valamint a casco biztosítást egyszerre köti meg a jármű tulajdonosa.