Adódhatnak olyan helyzetek az életben, amikor a gépjármű tulajdonosa nem tudja személyesen intézni járműve ügyeit. Ilyenkor jön jól egy meghatalmazás, melynek birtokában bárki intézkedhet, legyen szó a jármű átírásáról, a biztosításának megkötéséről vagy éppen a műszaki vizsgáról. A meghatalmazás ugyanis lehetővé teszi, hogy a jármű tulajdonosa helyett egy általa megjelölt személy járjon el a gépjárművel kapcsolatos ügyek intézése során. Nem mindegy azonban, hogy mit tartalmaz a meghatalmazás, vannak ugyanis különböző formai és tartalmi követelmények, amelyeknek a sikeres ügyintézés érdekében a dokumentumnak meg kell felelnie.
Bizonyos gépjárművel kapcsolatos ügyintézési folyamatokhoz szükséges a tulajdonos személyes jelenléte, például az autó adásvételénél, az átírásnál, az üzembentartó-váltásnál vagy a műszaki vizsga esetében. Nem kell kétségbeesni azonban akkor sem, ha a tulajdonos egy-egy ilyen ügyintézés során nem tud személyesen jelen lenni, ugyanis egy megfelelően elkészített meghatalmazással bárki elintézheti az autóval kapcsolatos ügyeket. Fontos ugyanakkor, hogy a meghatalmazás minden szempontból megfeleljen az előírt formai és tartalmi követelményeknek.
A gépjármű ügyintézéshez szükséges meghatalmazás követelményei
Vannak kötelező elemek, amelyeket a meghatalmazásnak tartalmaznia kell, ezen kívül célszerű a dokumentumot teljes bizonyító erejű magánokirat formájában elkészíteni, mivel vitatott helyzetben a tanúk által hitelesített meghatalmazás döntő jelentőségű lehet. A hitelesítés nemcsak tanúkkal, de közjegyző vagy ügyvéd által is megtörténhet, azonban ez költséggel jár. A meghatalmazásnak tartalmaznia kell a meghatalmazó, valamint a meghatalmazott személyes adatain túl a jármű adatait, azaz többek között a típusát, az alvázszámát és a gyártási évét; azt, hogy milyen ügyre vagy ügyekre terjed ki; illetve a meghatalmazás jellegét és időtartamát. Az esetleges visszaélések elkerülése érdekében meghatalmazást nem célszerű határozatlan időre, általános érvénnyel adni.
Mi szükséges a céges meghatalmazáshoz?
Amennyiben a gépjármű céges tulajdon, a járművel kapcsolatos ügyintézéshez szükséges meghatalmazásban a tulajdonos lakóhelye helyett a cég székhelyét kell feltüntetni, a személyi igazolvány száma helyett pedig a cégjegyzékszámot, továbbá szerepelnie kell benne a céget képviselő személy nevének is. Fontos, hogy céges jármű esetén a cégkivonatra és a közjegyző által hitelesített aláírási címpéldányra is szükség lesz az ügyintézéshez. Célszerű az ügyintézésben illetékes szervnél megérdeklődni, hogy az eljáráshoz pontosan milyen dokumentumok szükségesek.
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás és a casco biztosítás ügyeinek intézése meghatalmazással
Amennyiben biztosítási ügyben van szükség ügyintézésre, és az érintett személyes megjelenése nem megoldható, a meghatalmazás szintén megoldás lehet. A biztosítási szerződés megkötésétől kezdve a casco szemlén át a biztosítóváltásig bármilyen gépjármű-biztosítással kapcsolatos ügy elintézhető meghatalmazással.
Az időhiány és egy váratlan helyzet nem lehet akadály
Nincs ok az aggodalomra abban az esetben, ha a gépjármű tulajdonosa bármilyen okból kifolyólag nem tud személyesen elintézni egy ügyet, ugyanis egy formailag és tartalmilag megfelelő meghatalmazással bármilyen gépjárművel kapcsolatos ügyet elintézhet bárki a tulajdonos helyett. Lényeges a meghatalmazásban pontosan meghatározni a meghatalmazott jogkörét is az ügyintézés gördülékenysége érdekében.