Miért fontos lecserélni a nyári gumikat télen?

téli gumi, nyári gumi

Egyes autósok szerint nincs nagy különbség a téli és a nyári autógumik között, azzal érvelnek, hogy napjainkban az utak nem nagyon látnak havat, és igazi kemény telek sincsenek már. Erre való hivatkozással sokan fent hagyják a nyári gumikat télen is, pedig fontos lenne felszerelni a téli gumikat akkor, amikor a napi átlaghőmérséklet tartósan 7 °C alá csökken.

Hazánkban nincs olyan jogszabály, amely a téli gumik használatát kötelezővé tenné, de közlekedésbiztonsági szempontból erősen ajánlott a téli időszakban a téli gumik használata, mivel ezek jelentősen jobban teljesítenek hideg időben, jeges, illetve havas utakon, mint a nyári gumik, melyek teljesítménye havas, valamint jeges utakon nagy mértékben csökken. Ez megmutatkozik a gumik tapadásának csökkenésében, a stabilitásuk elvesztésében és a fékhatás romlásában: a nyári gumik a havas-jeges utakon könnyebben csúsznak, az ilyen utakon jelentősen hosszabb fékutat igényelnek, kanyarodáskor pedig a nem megfelelő tapadás következtében a jármű instabillá, kevésbé irányíthatóvá válik. Ezen kívül a nyári gumikat a téli, hideg időjárás károsíthatja.

Szükséges-e lecserélni a nyári gumit télen akkor is, ha nincs hó?

Mivel a téli gumiknak csapadékos időben, vagy száraz utakon alacsony hőmérsékleten a nyári gumikénál jobb a teljesítményük, rugalmasak maradnak hideg időben is, melynek következtében jobban tapadnak az utakon és a fékezés is biztonságosabb velük, akkor is ajánlott a használatuk a téli időszakban, ha nem esik a hó. A téli gumikkal csökken az úgynevezett aquaplaning esélye is, mivel a vízelvezetést segíti e gumik futófelületének mintázata.

Miben különbözik a téli és a nyári gumi?

Közlekedésbiztonsági szempontból rendkívül fontos, hogy a jármű az időjárási körülményeknek megfelelő gumikkal rendelkezzen, mivel a téli és a nyári gumik közötti különbség az autó teljesítményével párhuzamosan a biztonságos vezetésre is hatással van. A nyári gumik 7 °C feletti hőmérsékleten teljesítenek jól, míg a téli gumik 7 °C alatt nyújtanak optimális teljesítményt. A hőmérséklet emelkedésével a téli gumik kopása felgyorsul, a nyári gumi jobban bírja a magasabb hőmérsékletet. A nyári gumik simább és sekélyebb mintázatuknak köszönhetően jobb teljesítményre képesek száraz és esős körülmények között (jobban tapadnak), míg a téli gumik a specifikus mintázatuk és a mélyebb barázdáik miatt a jeges, illetve havas utakon biztosítanak megfelelő tapadást. A nyári gumik tapadása a jeges/havas utakon drámaian lecsökken.

Jó választás-e a négyévszakos gumi a szezonálissal szemben?

Annak ellenére, hogy napjainkban igen jó minőségű négyévszakos gumikat lehet kapni, sok autós a szezonális gumikat részesíti előnyben, mivel a téli gumi kiválóan tapad a havas és a jeges utakon a hideg időszakban, és jobb teljesítményt is nyújt. Azonban jó tisztában lenni azzal, hogy a téli gumi melegebb idő esetén gyorsabban kopik, ezért nyári használatra nem javasolt, tehát a meleg idő beköszöntével a téli gumit le kell cserélni nyári gumira. A négyévszakos gumi előnyei közé tartozik a tartóssága és az, hogy egész évben használható, ezen kívül a teljesítménye is állandó, az időjárás változásaitól függetlenül. Hátránya, hogy a melegebb időszakban nem ad olyan stabilitást, mint a nyári gumi, illetve télen, havas vagy jeges útviszonyok között nem tapad úgy, mint a téli gumi. A négyévszakos gumi akkor lehet jó választás, ha enyhe a tél és az autós a járművel nem jár havas utakon. Amennyiben gyakran havazik és a hőmérséklet is tartósan alacsony, jobb, ha az autó téli gumival rendelkezik.