Napjainkban egyre többen nyaralnak együtt négylábú kedvenceikkel, és egyre több gazda viszi magával kutyáját külföldi vakációra is. Ebben az esetben számos szabálynak meg kell felelni, továbbá érdemes alaposan felkészülni az utazásra, hogy a nyaralás végig gondtalan legyen.
Sokan nem tudják, de a házi kedvencek is csak útlevél birtokában utazhatnak külföldre, emellett egyéb feltételeknek is teljesülniük kell ahhoz, hogy átléphessék a határt. Kisállatútlevél nemcsak a kutyák, de a macskák és a vadászgörények számára is kötelező, más fajok beviteli feltételeit pedig a célország határozza meg. Fontos különválasztani ez esetben az állatokkal való utazást és a kisállat-kereskedelmet, ugyanis utóbbira külön szabályok vonatkoznak.
Felkészülés a kutyás nyaralásra
Ahhoz, hogy a vakáció stresszmentesen teljen kutyának és gazdának egyaránt, számos előkészületet meg kell tenni, és nemcsak a különféle szabályozások miatt, hanem a kutya érdekében is. Érdemes az utazási célpont környékének kutyabarát helyeiről előre tájékozódni, és fontos, hogy kéznél legyenek a helyi állatorvosok elérhetőségei. Akkor ajánlott hosszabb útra vinni az ebet, ha bírja a hosszú utazással járó megpróbáltatásokat. Fontos az is, hogy pórázhoz legyen szoktatva a kutya, és az sem árt, ha jól szocializált. A nyakörvön és a pórázon kívül elengedhetetlen a szájkosár, illetve a biztonságos szállítás kellékei, például a szállítóbox. Kutyával történő autózás során érdemes több kisebb pihenőt beiktatni, hogy az állat el tudja végezni a szükségleteit. A nyaralás során fontos, hogy a kutya közterületi jelenlétére vonatkozó szabályozásokat, amilyen például a szájkosár, illetve a póráz használata, az eb gazdája maradéktalanul betartsa.
Kisállatútlevél
A házi kedvencek legfőbb dokumentuma az utazás során a kisállatútlevél, amit bármely, engedéllyel rendelkező állatorvos kiállíthat. Ennek díja állatorvosi rendelőnként eltérő, de általában 15-20 ezer forint körüli összeg. A kisállatútlevél érvényes veszettség elleni védőoltás és egyedi azonosításra alkalmas transzponder, azaz mikrochip megléte esetén állítható ki, a 2011 előtt jelölt állatok esetében a feltétel a jól olvasható tetoválás. A kisállatútlevél az első veszettség elleni oltás utáni 21. naptól érvényes akkor is, ha 365 napnál több idő telt el a két oltás között, ami azt jelenti, hogy aki gyakran lépi át a határt kutyájával, annak figyelnie kell az oltási sor folytonosságára. Az ismétlő oltásokhoz már a kisállatútlevelet kell az állatorvoshoz vinni, nem az oltási könyvet, mivel az utolsó veszettség elleni oltás érvényességi ideje határozza meg a kisállatútlevél érvényességét.
Az uniósnál szigorúbb a szabályozás egyes országokban
Jó tudni, hogy az országok többségébe ötnél kevesebb házi kedvenc vihető, valamint az is fontos tényező, hogy a 12 hetesnél fiatalabb korú kutya, illetve macska a legtöbb országba nem vihető be, mivel ebben a korban még nincs veszettség elleni védőoltásuk.
Némely ország esetében az állatok beutaztatására vonatkozó feltételek az uniós szabályozásnál szigorúbbak lehetnek. Ilyen például többek között Írország, Norvégia, Finnország és Málta, ahol nem elegendő az útlevél, a mikrochip és a veszettség elleni oltás, az állatot egy bizonyos fajta féreg ellen is védetté kell tenni. Az Európai Unión kívül hasonló a helyzet, és a szabályozások igencsak eltérhetnek országonként.
Svájc nem engedi be azokat az ebeket, amelyeknél fül-, illetve farokcsonkítást végeztek, ugyanis ott ez törvényileg tiltott. Ausztráliában a bevitt állatokra karanténkötelezettség vonatkozik, emellett hónapokat is igénybe vehet az utazásra való felkészülés és az engedélyeztetési eljárás. Bizonyos országokból, amilyen például Montenegró vagy Szerbia, csak úgy lehet az Európai Unió területére visszatérni, ha az állatnak van veszettség titer vizsgálati eredménye. Amelyik állat ellenanyag-titer szintje a 0,5 NE/ml értéket nem éri el, azt újra kell oltani, és csak a megfelelő immunreakciót követően utazhat tovább.