Bárkivel előfordulhat, hogy elfelejti befizetni a kötelező biztosítást. A biztosítók ugyan általában többször is figyelmeztetnek a díjfizetési határidőre, azonban adódhatnak olyan helyzetek, hogy ennek ellenére kifut valaki a fizetési határidőből. Mi a teendő ilyen esetben?
Fontos tisztázni, hogy a kötelező biztosítás, mivel egy határozatlan idejű szerződés, lejárni nem tud, megszüntetni is csak szigorú feltételek teljesülése esetén lehet. Létezik úgynevezett türelmi idő a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás vonatkozásában, ami azt jelenti, hogy a biztosítás díja szankciók nélkül 60 napig egyenlíthető ki új biztosítás esetén a kockázatviselés kezdőnapjától, meglévő biztosítás esetén pedig a díjfizetés esedékességének napjától. Ha a türelmi időn belül sem történik meg a díj befizetése, díjnemfizetés miatt azonnali hatállyal megszűnik a biztosítás, ami azt jelenti, hogy a jármű a közúti forgalomban nem vehet részt addig, amíg nem kötnek rá újat.
Büntetések „lejárt” biztosítás esetén
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás megszűnik, ha a 60 napos türelmi időn belül sem fizetik be a díját, határidő kitolására nincs mód. Ha ez megtörténik, tanácsos azonnal új biztosítást kötni. Fontos tudni, hogy új biztosítás megkötésére kizárólag annál a biztosítónál van lehetőség, ahol az előző szerződést is kötötték, mindemellett az új biztosítás feltételei szigorúbbak lesznek. Ezen kívül pedig fedezetlenségi díjat kell fizetni a járműre azokra a napokra vonatkozóan, amelyek kötelező biztosítási fedezet nélkül teltek el – hosszabb kihagyás esetén ez az összeg több tízezer forint is lehet. Jó tudni, hogy az elektromos rollerekre és a robogókra a fedezetlenségi díj nem vonatkozik, azaz ezekre a járművekre akkor is megköthető a szerződés, ha egyáltalán nem volt kötelező biztosítása a járműnek korábban.
Amennyiben közúti ellenőrzés során derül ki, hogy nincs a járműnek érvényes kötelező biztosítása, jobb esetben helyszíni bírság kiszabására kerül sor, de akár szabálysértési eljárás is indulhat az ügyben. Ha olyan jármű okoz kárt, amelynek nincs kötelező gépjármű-felelősségbiztosítása, a kárt a károkozónak zsebből kell megfizetnie, ami személyi sérüléssel járó balesetnél akár többmillió forint, illetve járadék is lehet.
Figyelni kell az elérhetőségi adatok pontosságára
Napjainkban a határidők észben tartását sokféle modern eszköz és program segíti, a biztosítótársaságok pedig a szerződéskötés során megadott kommunikációs módokon és elérhetőségeken értesítik az ügyfeleket a fizetési kötelezettségekről, ennek ellenére adódhat olyan helyzet, hogy valaki elmulasztja a fizetési határidőt. Célszerű ezért odafigyelni arra, ha esetleg a biztosító egyáltalán nem küld értesítést például emailen vagy postai úton, mivel ez esetben előfordulhat, hogy tévesen lett megadva az email cím, vagy az értesítési cím megváltozott, és nem lett lejelentve a biztosítónak. Elektronikus posta esetében az is megtörténhet, hogy a biztosító levelét a rendszer a spam mappába helyezi. Fontos tehát odafigyelni arra, hogy a biztosítás megkötésekor az elérhetőségi adatok pontosan legyenek megadva. Ajánlott továbbá feljegyezni a díjfizetés esedékességének dátumát, mivel a fizetési kötelezettség értesítéstől függetlenül fennáll.