Magyarországon az elütött vad hazavitele – bárki is ütötte el az állatot – lopásnak számít, mivel a vad az állam tulajdonában áll, a halála utáni rendelkezési jog pedig a vadászatra jogosulté.
Az évente elhulló vadon élő állatok egyharmada, hozzávetőlegesen 15-20 ezer kis és nagyobb vad, közlekedési baleset következtében veszíti el életét. Az elütött állatok között őz, nyúl és fácán található meg nagy többségben. A vadgázolás közlekedési balesetnek minősül, ezért – bár ezt kevesen tudják – minden esetben értesíteni kell a rendőrséget ugyanúgy, mint az emberi sérüléssel járóközlekedési balesetek esetében, és akkor is be kell jelenteni az eseményt, ha nem keletkezett kár a járműben.
Fő az óvatosság!
A vadgázolások száma az őszi és a nyári időszakban ugrásszerűen megnő, azonban tavasszal és télen sem árt óvatosnak lenni az utakon, hiszen bármikor keresztezheti a jármű útját egy szarvas, egy nyúl vagy egyéb állat. Erre egyébként általában jelzőtáblák figyelmeztetik az autóst. A szakemberek tanácsa arra az esetre, ha egy állat az autó elé ugrana, a fékezés, azonban óva intenek attól, hogy a jármű vezetője elrántsa a kormányt, hiszen egy ütközés a szembe jövő járművel, vagy egy árokba hajtás, illetve fának csapódás sokkal nagyobb veszélyt hordoz az emberre nézve, mint elütni a vadat. Nyilván egy frontális ütközés, főként egy nagyobb termetű vaddal, szintén nagy kockázatokat hordoz magában, de akár egy nagyobbacska nyúl is jelentős károkat okozhat a járműben már 60 km/órás sebességnél is.
Mi a teendő vadgázolás esetén?
Fontos tudni, hogy az elütött vadat tilos hazavinni, ugyanis az bűncselekmény, konkrétan lopás, mivel a vad az állam tulajdona, a vad halála után pedig a vadászatra jogosult rendelkezhet felette, illetve nem szabad az út szélén sem hagyni. Vadgázolás esetén, mivel közúti balesetnek számít, a helyszínen kell maradni, és értesíteni kell a rendőrséget, aki felveszi a kapcsolatot az érintett vadásztársasággal. A balesetről jegyzőkönyv készül, a vadászatra jogosult pedig gondoskodik a tetem elszállíttatásáról, az autós csak ezt követően folytathatja útját.
Mivel egy őz értéke akár 300 ezer forint is lehet, egy szarvas értéke pedig még ennél is több, akár milliós tétel, a vad ellopása esetén kiszabott bírság tetemes összeget érhet el, ugyanis a büntetés mértékét az állat értékével arányosan állapítják meg.