Ahhoz, hogy az autózás a téli időszakban is zökkenőmentes legyen, az autósnak néhány dologra oda kell figyelnie. Érdemes a járművet a megfelelő módon felkészíteni a tél viszontagságaira, hiszen a hideg időben egy műszaki probléma miatti leállás különösen kellemetlen tud lenni.
Néhány eszköz meglehetősen hasznos tud lenni télen, ha rendelkezésre áll a gépjárműben – ilyen például a kis seprű az autó hómentesítéséhez, a jégkaparó, a bikakábel, a kerékkulcs és az emelő a kerékcseréhez, valamint az elemlámpa. A hosszabb autós utazások során télen nem árt, ha van a járműben hólánc, takaró, élelmiszer, ivóvíz, és ilyenkor ajánlott a teletankolt állapot is. Ezen kívül fontos, hogy a jármű bizonyos alkatrészeire az átlagosnál több gondot fordítson az autós ezekben a hónapokban.
Akkumulátor
Az akkumulátorok általában legfeljebb 5 éves élettartammal rendelkeznek, persze léteznek olyan akkumulátorok is, amelyek ennél hosszabb ideig is betöltik a funkciójukat. Alacsony hőmérsékletnél megjelenhetnek az első jelei annak, hogy az aksi kezdi felmondani a szolgálatot, azaz az autó nehezen, vagy el sem indul. Ez megelőzhető, ha az autós még a hideg idő beállta előtt szakszervizben ellenőrizteti az akkumulátor állapotát, így időben le tudja azt cserélni, amennyiben szükséges. Amennyiben az autó télen nem indul, megoldást jelenthet a bebikázás. Ez a folyamat kellő körültekintést kíván, ugyanis rövidzárlat, de akár áramütés is lehet belőle, ha helytelenül végzik.
Gumik
A gumikat nem csak télen fontos ellenőrizni, azonban ebben az időszakban különlegesen fontos, hogy a jármű gumiabroncsai ne legyenek kopottak, hiszen egy kopott kerék akár meg is hiúsíthatja a közlekedést egyes útszakaszokon. Az első havazás előtt célszerű lecserélni a nyári gumikat a téli garnitúrára, ugyanis nyári gumival balesetveszélyes hóban közlekedni. Szintén fontos a tél beállta előtt ellenőrizni a pótkerekek állapotát, melyeknek nem kifejezetten szükséges téli gumival felszerelteknek lenniük, de annyi nyomás minimum legyen bennük, hogy legalább pár kilométer autózásra alkalmasak legyenek.
Hűtőfolyadék
Fontos tudni, hogy ugyan a járművek hűtőfolyadéka eredetileg fagyálló, azonban, ha egy nyáron történt utántöltés során a rendszerbe desztillált víz került, az meglehetősen rontja a folyadék faggyal szembeni ellenállóságát. Érdemes tehát még a mínuszok beállta előtt ellenőriztetni a fagyálló hűtőfolyadékot egy benzinkúton vagy az autószerelőnél.
Ablaktörlők és ablakmosó folyadék
Télen különösen ki van téve az autók szélvédője a felverődő csapadéknak, a saras-sós felcsapódások pedig hamar bepiszkolják az üveget. Ha esik az eső vagy a hó, nem jelent problémát az ablak tisztántartása, azonban csapadékmentes időben, az út nedvessége esetén, a szélvédőmosó folyadék használatát nem lehet elkerülni. Fontos tehát a folyadék rendszeres ellenőrzése, mivel a rendszeres használat igen hamar üres tartályt eredményez. Az elhasználódott ablaktörlő lapát a téli, csapadékos időszakban gondot tud okozni, mivel a nehezített kilátás akár balesetveszélyes helyzeteket is teremthet, érdemes ezért időben kicserélni az ablaktörlőt, ha már nem funkcionál rendesen.
Világítás
A járművek világításának tökéletes működése mindenkor előírás, azonban télen, amikor többet kell a sötétben autózni, kiváltképp fontos, hogy a lámpák tökéletes állapotban legyenek.