Helyettesítheti-e az utasbiztosítást a konzuli védelem?

konzuli védelem

Az utóbbi években többször felmerült a konzuli védelem fogalma bizonyos hírek kapcsán, több olyan esemény is volt, melynek során európai vagy éppen magyar állampolgárok szorultak konzulátusi segítségre. Általában terrortámadások, balesetek vagy természeti csapások vonatkozásában hallani erről, azonban konzuli védelmet bárki igényelhet külföldi utazás előtt, és tulajdonképpen tanácsos is, mivel krízishelyzet esetén az illetékes hatóságok tudni fognak arról, hogy magyar állampolgár tartózkodik a helyszínen.

Mikor jöhet jól a konzuli védelem?

Terrortámadás, természeti katasztrófák és hasonló krízishelyzetek esetén a Konzuli Szolgálat nyújt segítséget, legyen szó akár például egészségügyi ellátásról, akár hazaszállításról. De nem csak súlyos válsághelyzetekben kérhető a konzulátus segítsége, hanem például abban az esetben is, ha az utazót kirabolják, letartóztatják vagy elveszíti az úti okmányait. A Konzuli Szolgálat segít akkor is, ha súlyos baleset vagy haláleset történik, ilyenkor megkeresi és értesíti a hozzátartozókat, illetve segítséget nyújt a hazaszállítás megszervezésében is.

Mely esetekben nem segít a konzulátus?

Mivel a konzuli védelem alapvetően krízishelyzetekre szól, az olyan általános kérdésekben, mint például repülőjegy foglalása vagy szállás megszervezése, nem tud segítséget nyújtani. Külföldi tartózkodási helyű hozzátartozók megkeresésében, hagyatéki és munkaügyekben sem a konzulátushoz kell fordulni, ahogy letelepedési és munkavállalási ügyekben, illetve magánjogi viták esetében sem a Konzuli Szolgálat az illetékes.

Hogyan kell regisztrálni konzuli védelemre?

Konzuli védelmet kizárólag interneten keresztül lehet igényelni, az igénylés folyamata rendkívül egyszerű. A kérelem benyújtására a Konzinfo Ügysegéd megnevezésű oldalon van lehetőség regisztráció, vagy ügyfélkapus azonosítás után, illetve a Konzinfo Utazom elnevezésű telefonos alkalmazáson keresztül, amely díjmentesen letölthető.

Kizárólag az ügyfékapu vagy a profil tulajdonosa regisztrálhat a konzuli védelemre, de ha az utazás családtagokkal együtt történik, akkor a regisztráció kiterjeszthető rájuk is. Nem családtagok (ismerősök, barátok) esetében személyenként külön regisztráció szükséges.

Az igénylés során az adatlapon meg kell adni az utazás dátumát és célját, az igénylő elérhetőségét, valamint meg kell nevezni azt a személyt, az elérhetőségével együtt, akit a Konzuli Szolgálat egy esetlegesen felmerülő vészhelyzet esetén értesíthet.

Mi történik akkor, ha a célországban nincs konzulátus?

Európán kívüli utazás esetén megtörténhet, hogy egy országban nincs magyar konzulátus. Ilyen esetekben a helyi magyar nagykövetség a képviselő. Amennyiben az adott országban magyar nagykövetség sincs, bármely más uniós tagállam konzulátusa, illetve nagykövetsége felkereshető, és a konzuli védelem ebben az esetben is díjmentes.

Ugyanazt takarja-e az utasbiztosítás és a konzuli védelem?

Semmi esetre sem szabad az utasbiztosítást és a konzuli védelmet egy kalap alá venni, hiszen mindkettő más típusú segítséget tud nyújtani, más típusú problémák esetén. A konzuli védelem nem fedez például egy autó- vagy poggyászkárt, ahogy az utasbiztosítást fedezetei között sem szerepel egy esetleges terrortámadás esetén történő hazaszállítás. A konzuli védelem mellé mindenképpen meg kell kötni az utasbiztosítást, csakúgy, mint az Egészségbiztosítási Kártya mellé, hiszen csak így kaphat az utazó átfogó védelmet a külföldi utazására.