Az autólízing előnyei és hátrányai

autólízing

Autóvásárlásnál, ha nem áll rendelkezésre a gépjármű vételárának teljes összege, a hitel mellett felmerülhet a lízingelés lehetősége is. Az autólízing számos ponton eltér az autóhiteltől, ezért célszerű alaposan körbejárni ezt a lehetőséget.

A gépjárművásárlók körében meglehetősen népszerű finanszírozási forma a lízing, ami főként új járművek esetében merül fel, a használt autókat többnyire különféle hitelek segítségével vásárolják meg. Ennek az az oka, hogy lízingeléskor a gépjármű a lízingcég tulajdonában marad a futamidő végéig, az ügyfél, vagyis a vásárló pedig a jármű üzembentartója. Tehát egy használt autó hazai megvásárlásakor vagy külföldről történő behozatalakor lényegesen egyszerűbb hitel igénybevételével kiegyenlíteni a vételárat.

Szükséges az önerő

Gépjármű lízingelésekor a vásárlónak 20-30% önerővel kell rendelkeznie, míg egy kölcsön esetében önerőre nincs szükség, azonban lízinggel a személyi hitelek maximum felvehető összegének – amely jelenleg 15 millió forint – a többszöröse is igénybevehető autóvásárlásra. A legmagasabb összeget a szabad felhasználású jelzáloghitel biztosítja, amelyhez azonban ingatlanfedezet szükséges, e hitelkonstrukcióval akár 50 millió forint is igényelhető önerő nélkül.

Ezért népszerű a lízing új jármű vásárlásakor

A forgalmazók általában kínálnak valamilyen finanszírozást a járműveikhez, ami az esetek többségében lízing. Amennyiben a vásárló magánszemély, zártvégű pénzügyi lízinget vehet igénybe, ami azt jelenti, hogy a futamidő leteltét, valamint a lízingdíj és minden egyéb esetleges tartozás kiegyenlítését követően automatikusan a tulajdonosa lesz a lízingelt járműnek. A nyíltvégű pénzügyi lízing kizárólag egyéni vagy társas vállalkozások számára elérhető konstrukció, mely esetében a lízingelő eldöntheti a futamidő lejártakor, hogy megvásárolja-e a gépjárművet maradványértéken, vagy sem.

A kamat nemcsak a finanszírozó banktól, hanem egyéb tényezőktől is függ, ezért tanácsos a finanszírozó kiválasztása előtt több pénzintézettől is ajánlatot kérni. Például kamatkedvezmény járhat akkor, ha a vásárló a finanszírozó bank régi ügyfele, ha a jövedelme az adott banknál vezetett számlájára érkezik, ha csoportos beszedéssel törleszt vagy ha a lízingeléssel érintett járműnek zöld rendszáma van, illetve kizárólag elektromos meghajtású. Amennyiben euró alapú lízingre esik a választás, akár változó, akár fix kamatozású konstrukcióról legyen szó, az árfolyamkockázattal mindenféleképpen számolni kell.

Autó lízingelése esetén kötelező casco biztosítást kötni, amelynek díja számos tényezőtől függ, így ezt a lízinghez kapcsolódó THM jellemzően nem tartalmazza. Nem árt tisztában lenni azzal, hogy egy teljes körű casco biztosítás akár több százezer forintba is kerülhet éves szinten.

Nem kötelező a járművet megtartani

Fontos tudni, hogy minél hosszabb a lízing futamideje, annál több lesz a kamata. A jármű vételárának egyenlő részletekben történő visszafizetésére is van mód, azaz a futamidő végén a maradványértékre nem kell nagyobb összeget kifizetni. Azonban lehet előnyös is, ha nagyobb az utolsó törlesztőrészlet, ugyanis a zártvégű pénzügyi lízing esetében a futamidő lejártakor három lehetősége van a lízingelőnek: a maradványérték kifizetése után az autó a tulajdonába kerül, a lízingszerződés lezárul; a maradványértéket valamilyen finanszírozásból kifizeti, és az autót megtartja; a maradványértéket az autó értékesítéséből finanszírozza.

Mi történik akkor, ha a lízingelt autót összetörik vagy ellopják?

A jármű totálkárosra törése vagy ellopása esetén a tartozást azonnali hatállyal, egyösszegben ki kell egyenlíteni, mivel a finanszírozás mögül eltűnt a fedezet. Totálkár esetében, amennyiben nem a lízingelő volt a hibás, a kötelező felelősségbiztosítás, ha nem is teljes mértékben, de valamennyire segíthet pénzügyileg. Amennyiben a lízingelő hibájából történt a káresemény, vagy a járművet ellopták, a kötelező biztosítástól nem lehet segítséget várni csak akkor, ha casco biztosítás is volt az autón. Kisebb sérülések, törések esetén előfordulhat, hogy a lízingcég ellenőrzi, hogy megtörténtek-e a biztosító által kifizetett javítások.