Ahhoz, hogy volán mögé ülhessünk és autót vezethessünk, több dokumentumra is szükségünk van. Ha megállít a rendőr, az első két dolog, amit kérni fog, az a jogosítvány és a forgalmi. Legalábbis eddig így volt. Milyen változásokat vezettek be 2023. január 1-től? Hol találhatjuk meg a forgalmi engedély számát, és mit jelentenek a kódok? Hogyan lehet lecserélni a dokumentumot? Cikkünkben ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk.
Magunknál kell-e hordanunk a forgalmi engedélyt
Egészen az idei év kezdetéig igen szigorúan kezelték azt a szabályt, hogy a jogosítványt és a forgalmi engedélyt mindig magunknál kellett tartanunk, ha volán mögé ültünk. Ez azért volt fontos, mert ha megállított bennünket a rendőr, akkor a forgalmival tudtuk bizonyítani azt, hogy az általunk vezetett autó (esetleg lassú jármű vagy pótkocsi) jogszerűen vesz részt a forgalomban.
2023. január 1. óta azonban megváltoztak a dolgok. Ahogyan ugyanis egy korábbi cikkünkben is megírtuk, a jogszabály szerint immáron megszűnt az a kötelezettségünk, hogy mindig magunknál tartsuk a forgalmit. Ez természetesen azt is implikálja, hogy amennyiben megállít a rendőr, és elkérik a dokumentumait, már nem kell tudnia felmutatni a forgalmit, ennek hiánya ugyanis nem számít jogsérelemnek, így tehát nem is lehet megbüntetni bennünket miatta. A rendőrök ugyanis egy online adatbázis alapján tudják ellenőrizni, hogy a megadott rendszámhoz milyen dokumentumok tartoznak, így tehát már a rendszám alapján be tudják azonosítani, hogy érvényes-e a forgalmink.
Hogyan vonhatják be ezek után a forgalmi engedélyt?
Jogosan merülhet fel bennünk a kérdés, hogy amennyiben nem kell fizikailag átadnunk a rendőröknek a forgalmi engedélyünket, akkor be sem vonhatják azt? A válasz azonban természetesen az, hogy de, nagyon is bevonható a forgalmi engedély. Ha ugyanis valamilyen szabályszegés vagy mulasztás miatt a hatósági szervek úgy döntenek, hogy kivonják a forgalomból az autónkat, akkor a következő forgatókönyv játszódik le:
- Amennyiben nálunk van a fizikai forgalmi engedélyünk, akkor azt kötelesek vagyunk átadni a hatóság embereinek, és ezt elveszik tőlünk.
- Akár nálunk van a forgalmi, akár nincs, a rendőrök az elektronikus rendszerükben rögzítik a forgalomból történő kivonás tényét, és elektronikusan bevonják a forgalmi engedélyünket. Ha tehát ezután is elcsípne bennünket egy rendőr, akkor hiába legyezgetjük neki a fizikailag létező forgalminkat, a rendszerben látni fogja, hogy valójában ezt már bevonták.
- Akár átadtuk a forgalminkat (és a jogosítványunkat), akár nem, miután a rendőrök bevonták a forgalminkat az elektronikus felületükön, írásbeli tájékoztatást kapunk a forgalomban való részvételi jogosultság felfüggesztéséről.
Olyan tekintetben nincs változás, hogy amikor bevonják a forgalminkat, akkor – ha a helyzet megköveteli – a saját lakóhelyünkig vagy a telephelyig elvezethetjük az autót. Más esetekben azonban szigorúan tilos az adott autóval akár egy percig is tovább közlekedni.
Meddig érvényes a forgalmi engedély?
Függetlenül attól, hogy magunknál hordjuk-e a forgalmi engedélyt, avagy sem, nagyon kell figyelni arra, hogy a dokumentum érvényes legyen. Ha ugyanis az online rendszeren keresztül ellenőrzik a dokumentumot, ott is kimutatható, ha már lejárt, akkor pedig nagyon szigorú büntetésre számíthatunk. Az ugyanis minden autós számára ismeretes, hogy forgalmi engedély nélkül (ebbe a kategóriába tartozik a lejárt dokumentum is) tilos autót vezetni. Ha lejárt, meg kell hosszabbíttatnunk, ha pedig betelt, akkor mindenképpen ki kell cserélnünk a dokumentumot.
Hová mehetünk ügyeket intézni a forgalmi engedéllyel kapcsolatban?
A forgalmi engedély addig érvényes, ameddig igazolni tudja, hogy a jármű sikeresen teljesítette a műszaki vizsgát. A műszaki vizsga azonban csak meghatározott ideig engedi a forgalomban való részvételt, ez tehát azt jelenti, hogy időközönként újra el kell vinnünk vizsgáztatni, azaz a műszakit időről időre meg kell újíttatnunk, néha pedig cserélnünk is kell. Az ilyesféle ügyintézések esetében fordulhatunk a járási hivatalokhoz, valamint a XIII. kerületi okmányirodához is, ugyanakkor az Ügyfélkapun keresztül is elkezdhetjük az ügyintézést. A forgalmi engedély érvényességéért mindig az autó üzembentartója felel, aki egyszerűbb esetben az autó tulajdonosa, más esetben az a személy, aki be van jegyezve a nyilvántartásba mint az autó jogszerű üzemeltetője. Így tehát az üzembentartónak a kötelessége gondoskodni a dokumentum cseréjéről, hosszabbításáról vagy a pótlásáról. Most pedig nézzük meg, hogy mikor mi a teendőnk!
Forgalmi engedély cseréje
Ha ki kell cserélnünk a forgalmi engedélyt, akkor mindenképpen vigyük magunkkal a régit, emellett – amennyiben szükséges – az adatváltozást igazoló dokumentumot se hagyjuk otthon. Ezeket túl a pénztárcánkat is készítsük elő, ugyanis a cserének díja van: ki kell fizetnünk a forgalmi engedély illetékét, valamint a lassú jármű igazolólap igazgatási szolgáltatási díját.
Mindenképpen vigyünk magunkkal olyan dokumentumokat, amelyekkel igazolni tudjuk a személyazonosságunkat, ugyanakkor ha egy rokonunk vagy ismerősünk helyett intézzük a forgalmi ügyeket, akkor szükségünk lesz a meghatalmazására. Az illetékes önkormányzat engedélyére is szükség van speciális esetekben, azaz például ha székely- vagy telephely változtatási ügyintézésbe kezdünk 3,5 tonna megengedett össztömeget meghaladó autóbuszok, tehergépjárművek, vontatók vagy pórkocsik esetében.
Forgalmi engedély hosszabbítása
Ha hosszabbítanunk kell a forgalmi engedélyt, akkor ilyenkor is vigyük magunkkal a régit, emellett – amennyiben szükséges – az adatváltozást igazoló dokumentumot se hagyjuk otthon. Ezeket túl a pénztárcánkat is készítsük elő, ugyanis a hosszabbításnak díja van: ki kell fizetnünk a forgalmi engedély illetékét, valamint a lassú jármű igazolólap igazgatási szolgáltatási díját. A cserével azonos intézkedéseken túl emellett magunkkal kell vinnünk az érvényes műszaki vizsgát igazoló dokumentumot is. Személyazonosságot igazoló dokumentumokra, meghatalmazásra és önkormányzati engedélyre ezesetben is szükség van.
Mi történik akkor, ha ellopták vagy elvesztettük a forgalminkat?
Mit láttuk, mindkét esetben be kell mutatnunk a korábbi forgalmi engedélyünket, ha cserélni vagy hosszabbítani szeretnénk. De mi a helyzet akkor, ha már nincs meg, mert elveszítettük, vagy valaki ellopta? Amennyiben már nincs a birtokunkban a dokumentum akkor ezt azonnal jelenteni kell a rendőrség felé. A rendőrség az eltűnésről készíteni fog egy jelentést, amelyet csatolnunk kell az új forgalmi engedély igényléséhez.
Mikor illetékmentes a csere vagy a pótlás?
Mint láthattuk, a forgalmi engedély hosszabbítása vagy cseréje díjköteles, fizetnünk kell azért, hogy érvényes dokumentumokkal rendelkezzünk. Ennek alapján a forgalmi engedély ára 6 000 forint, az igazolólap kiállításáért pedig 4 800 forintot kell fizetnünk. Vannak azonban olyan esetek, amikor a díjaktól eltekintetnek, és illetékmentessé válik az ügyintézés. Mutatjuk, melyek ezek az esetek:
- Nem kell fizetni az ügyintézésért abban az esetben, ha a csere oka az, hogy a családi állapotunkban történik változás, emiatt nevet változtatunk;
- nem kell fizetni az ügyintézésért, ha a csere oka az, hogy a forgalmi engedély gyártásában valamilyen hiba történt;
- nem kell fizetni az ügyintézésért, ha a csere azért jön létre, mert a hatóság tévesen jegyzett be valamit;
- nem kell fizetni az ügyintézésért, ha a forgalmi engedélyünket ellopták;
- nem kell fizetni az ügyintézésért, ha hatósági kötelezettségmentességet élvezünk.
A forgalmi engedély adatai és kódjai
A forgalmi engedély értelemszerűen azért fontos dokumentum, mert olyan adatokat tartalmat, amelyek szükségszerűek ahhoz, hogy azonosítani lehessen az autó állapotát, minőségét, és fontos információk derüljenek ki a járműről. Ha a kezünkbe vesszük a dokumentumot, láthatjuk, hogy két oldala van, és a két oldalán más információk szerepelnek. Léthatjuk többek között a forgalmi engedély számát, valamint a jármű műszaki adatait is. Érdemes tudni, hogy minden egyes autó rendelkezik egy egyedi Eurotax kóddal is, amely szintén szerepel a forgalmin. Ismeretes, hogy minden autómodellnek több változata van, azaz többféle lehet a felszereltségi forma, különféle motorok helyezkednek el bennük, ezért több százezer ilyen Eurotax kód létezik. Azért fontos, hogy ez a kód szerepeljen a forgalmiben, mert ennek alapján lehet egyértelműen beazonosítani, hogy pontosan milyen autóról is beszélünk, és könnyebb beazonosítani a járműveket.
Most pedig nézzük meg, pontosan milyen információk szerepelnek a forgalmi engedélyen!
Az első oldalról az alábbi információk olvashatók le:
- A: a jármű rendszáma;
- B: az első nyilvántartásba vétel dátuma;
- C, valamint annak alpontjai: a forgalmi engedély jogosultjának pontos megnevezése, adatai, címe;
- C.4: a forgalmi engedély jogosítottjának minősége:
- tulajdonos;
- nem a jármű tulajdonosa;
- a forgalmi engedélyben nincs a jármű tulajdonosaként azonosítva.
- D.1: a gépjármű gyártmánya;
- D.2: a gépjármű típusa;
- D.3: kereskedelmi leírása;
- E: alvázszám;
- F.1: együttes tömeg;
- G: saját tömeg;
- H: az okmány érvényességi ideje;
- I: első magyarországi nyilvántartásba vételének a dátuma;
- K: típus-jóváhagyási szám;
- P.1: hengerűrtartalom (ccm);
- P.2: legnagyobb leadott teljesítmény (kW);
- P.3: hajtóanyag;
- Q: teljesítmény/tömeg aránya;
- S.1: ülőhelyek száma a vezetővel együtt;
- S.2: állóhelyek száma;
- J: a jármű kategóriája;
- O: vontatási adatok:
- O.1: fékezett;
- O.2: fékezetlen;
- P.5: motorkód/szám;
- R: a jármű színe;
- V.9: környezetvédelmi osztályba sorolás.
- A gyártás éve.
- A vontatási adatok:
- 0: fék nélkül;
- 1: ráfutófékkel;
- 2: ráfutó fékkel;
- 3: nyeregterhelés.
- Az Eurotax kód;
- a sebességváltó fajtája:
- 0: mechanikus;
- 1: félautomata;
- 2: automata;
- 3: szekvenciális.
A második oldalról az alábbi információk olvashatók le:
- A forgalmi engedély kiállításának éve;
- a kiállító aláírása;
- a hatósági bélyegző helye;
- a műszaki érvényességi idő;
- az érvényesítő címke sorszáma;
- a hivatalos feljegyzések helye;
- a harmonizált közösségi kódok magyarázata.
Láthatjuk tehát, hogy amennyiben a forgalmi engedély számát keressük, akkor azt az első oldalon találhatjuk meg, a jobb fölső sarokban, közvetlenül az Eurotax száma fölött.
Mi a helyzet a német forgalmi engedéllyel?
Egész Kelet-Európában, így Magyarországon is nagy divatnak örvend, hogy nyugati országokból, főleg pedig Ausztriából és Németországból hozatunk be kocsikat. Ezen nyugati országok autógyártása ugyanis kiemelkedő, általában a jobb minőségű darabok kerülnek ott piacra, emellett sem az osztrákok, sem a németek nem arról híresek, hogy ötven évig használnak egy kocsit. Viszonylag fiatalon leselejtezik őket, hogy megvehessék a legújabb modelleket, így mi ezeket a jó minőségű használt autókat előszeretettel vásároljuk fel. Ha azonban külföldről érkezik az autó, akkor külföldi a forgalmi engedély is. Ha az érdekel bennünket, hogy a német és más külföldi országok forgalmi engedélyében hol található a forgalmi száma, akkor tudnunk kell, hogy az európai országok forgalmijai nagyjából azonos felépítésűek. Ugyanakkor ha külföldi kocsit hozatunk be, akkor mindenképpen szükséges lépés a honosítás, amelynek során új magyar forgalmi engedély számot fog kapni az autónk.